Může Vám někdo odcizit Vaši nemovitost? Ale ano, může!

Jak sám název napovídá, dnes bych Vás rád a obzvlášť v době dovolených upozornil na to, proč si hlídat svou nemovitost v katastru nemovitostí. Ve své podstatě je odcizení nemovitosti v dnešní době velmi jednoduché.

Zloděj si opatří falzifikát ověřovacího razítka pošty. Za cca 30 minut si vytvoří kupní smlouvu společně s návrhy na vklad na nemovitost, kterou chce odcizit. Tu přepíše na sebe nebo na spolupachatele, ověří jak Váš podpis, tak podpis toho, na koho se nemovitost převádí. Vypracuje si plnou moc a nechá si ji ověřit.

S dokumenty dorazí na katastr nemovitostí, kde úředník nemá šanci poznat, že kupní smlouva není pravá a zahájí tak proces o povolení vkladu do katastru nemovitostí. Zároveň zloděj navštíví poštu a nechá přesměrovat veškerou poštu „prodávajícího“ na sebe. Takže se majitel nemovitosti vlastně ani nedozví, že o nemovitost přichází.

Po 20 dnech ochranné lhůty, ve které nikdo nevznesl nesouhlas proti zahájenému řízení, zapíše katastrální úřad nového vlastníka.
Takto jednoduše se dá v dnešní době odcizit nemovitost.

A jak se proti tomu bránit? Snadno – pravidelně si kontrolujte Vaši nemovitost na portálu www.cuzk.cz. Katastr nemovitostí poskytuje též službu elektronické informovanosti účastníka. Pokud budete chtít Vy či kdokoli z Vašeho okolí poradit s nemovitostí, neváhejte se na nás obrátit.